ما را دنبال کنید

اصول ابتدایی ایمنی در تورهای طبیعت گردی

چندی قبل در خبری ناراحت کننده  در لیست اخبار طبیعت گردی منتشر شد که حاکی از گم شدن یک طبیعت گرد خانم در منطقه جهان نما بود . این خبر حکایت از این داشت ، خانمی که بهمراه گروهی بقصد  طبیعت گردی در منطقه جهان نما کمپ کرده بودند مفقود گردیده و تا لحظه انتشار این مقاله در سایت کانون هنوز خبری از ایشان در دسترس نیست . با اینکه حدود یک هفته از این اتفاق میگذرد صمیمانه آرزو داریم این اتفاق ختم به خیر شود و خانواده ها و همراهان این فرد از نگرانی رهایی یابند . با شنیدن این قبیل اخبار لازم دیدیم توجه تمامی دوستداران طبیعت را که به هر عنوان اقدام به اجرا و یا در برنامه های طبیعت گردی همراه  گروههایی میشوند به نکات زیر جلب کنیم :

 

 1. در هر گروه ( بیش از دو نفر ) باید یک نفر نقش لیدر یا راهنما را داشته باشد .
 2. لیدر به فردی گفته میشود که آموزشهای لازم در خصوص اجرای تورهای طبیعت گردی  را دیده و توانایی اجرا و انتقال آن را داشته و با درایت اقدام به اجرای برنامه طبیعت گردی میکند .

داشتن فا لوور زیاد در اینستا – بالا بردن ارتفاع خودرو ، نصب برچسب های متنوع و رنگارنگ بر روی خودرو ، آویزان کردن خرمهره ، دستبند چرمی ، ریش بلند و دست و صورت نشسته ، پوشیدن صندل وشلوار شیش جیب استتار ، پوشاندن خودرو با توری استتار و نصب جک و بیل و مخزن آب و آفتابه ، خالکوبی اژدها ، موی دم اسبی و از این قبیل معیاری مناسب برای لیدر بودن نیست .

 1. بقیه اعضای گروه در کل برنامه موظف به اجرای مواردی هستند که در جهت نظم و اجرای درست و ایمن برنامه توسط لیدر تعیین میگردد .
 2. قبل از سفر افرادی از اعضای فامیل یا دوستان را که در برنامه با ما همراه نیستند را باید در جریان جزییات سفر قرار دهید :

زمان حرکت ، مسیر رفت و برگشت ، مدت اقامت ، محل کمپ ، شماره تماس برخی از همراهان

 1. چنانچه دارای بیماریهای خاصی نظیر صرع ، حساسیت به غذا یا ادویه های خاص ، بیماری قلبی و ...... هستید لیدر و یا برخی از همراهان را در جریان قرار دهید .
 2. چنانچه داروی خاصی را مصرف میکنید آن را همراه داشته و لیدر یا همراه نزدیک خود را از آن مطلع کنید .
 3. از مصرف مواد روانگردان و مخدر جدا پرهیزکنید .
 4. توصیه مصرف قرص یا موادی خوراکی را که نمیشناسید از همراهان نپذیرید .
 5. چنانچه قصد جدا شدن از گروه جهت نیاز به دستشویی دارید حتما یکی از اعضا را از مکانی که میروید و زمانی که نیاز دارید مطلع نمایید .
 6. بهیچ عنوان بطور انفرادی به جدا شدن از گروه بقصد راهپیمایی ، تماس تلفنی و ...... اقدام نکنید و در صورت نیاز تا جایی از گروه دور شوید که در دید همراه مطلع خود باشید و از او بخواهید شما را هر چند لحظه یکبار با نگاه کردن چک کند .
 7. چنانچه در روشنایی روز به محل کمپ رسیدید حتما اطراف محل کمپ را از نظر وجود چاه ، چاله ، پرتگاه و عوارضی از این قبیل چک کنید تا در شب به مشکل نخورید .
 8. یک چراغ قوه کوچک و یک سوت همراه خود داشته باشید .
 9. اگر دوستدار طبیعت گردی هستید قبل از اقدام به آن در موردش بخوانید و اصول آنرا یاد بگیرید در این صورت حتما لذت خواهید برد.