ما را دنبال کنید

LED یا HID یا هالوژن؟ کدامیک بهترند ؟

 

وقتی صحبت از ماشینهای آفروود میشه در ذهن اکثر ما یک ظاهر اتومبیلی با یک یا چند جفت پرژکتور جور و واجور نقش میبنده . پروژکتورها جزو وسایلی هستند که بدلیل قرار گرفتن آنها در بیرون اتومبیل و روی گارد و سپر و حتی باربند و سقف خودروها شاید از خیلی از وسایل دیگر بیشتر به چشم بیایند .

اگر بخواهیم خود روی خود را نه فقط برای آرایش بلکه علمی و اصولی مجهز به  پرزکتور بکنیم چه اطلاعاتی باید داشته باشیم؟

کدام نوع از پروژکتورها بهترند ؟

برای جواب این سوالها ای سعی کردیم انواع برتر پروژکتورها را با جوانب مثبت و منفی آنها معرفی کنیم و امیدواریم این اطلاعات در نحوه انتخاب مناسب بشما کمک کند .

از نظر منبع تولید نور امروزه سه نوع پروژکتور وجود دارد ، Halogen , HID , LED

هالوژن   Halogen

پروژکتورهای با لامپ هالوژن از قدیمیترین نوع پروژکتور محسوب میشود که بر روی خودروهای مختلف بویژه آفروود استفاده میگردد .

آنها به روشی مشابه لامپ رشته ای معمولی کار می کنند اما به گونه ای طراحی شده اند که در برابر لرزش مقاوم باشند. آنها همچنین درخشان تر از لامپ های رشته ای هستند و عمر بیشتر از آنها دارند ..

پروزکتورهای هالوژنی با وات های مختلفی موجود است  ولی معمولا  بیشتر افراد از نوع ٥٥ وات یا ١٠٠ وات استفاده میکنند ، البته طبیعتا پروژکتورها ی با وات بالاتر قدرت نوردهی بیشتری دارند اما جریان بیشتری یا آمپر بیشتری میکشند . به عنوان مثال ، یک پروژکتور هالوژن معمولی ١٢ ولت با قدرت ١٠٠ وات ، بیش از ٨ آمپر جریان خواهد کشید این به خودی خود زیاد نیست ، اما وقتی چهار پروژکتور بر روی خودروی خود  دارید این جریان به میزان بیش از ٣٢ آمپر میرسد . در پروژکتورهای مدرن امروزی که ساخت برندهای معروف دنیا هستند لنزهای ضد کربنات ، کاسه های ضد اکسید شدن و همچنین محفظه های ضد گرد و غبار و رطوبت نیز بکاررفته تا کیفیتی ممتاز به مصرف کننده ارائه دهد .

پروژکتورهای LED

وقتی صحبت از عملکرد و قیمت مناسب می شود ، پروژکتورهایLED  انتخاب برتری هستند. فناوری LED (که مخفف عبارت Light Emiting Diode است)  خیلی جمع و جور تر ، سخت و بادوام است. از لوازم کمتر شکننده ای در آنها بکار رفته  بنابراین ، وقتی جاده خشن می شود ، می دانید که پروژکتورهای شما کمتر احتمال دارد شما را با تاریکی تنها بگذارند و طول عمر بیشتری دارند .صحبت از طول عمر ، یک LED معمولی چیزی حدود ٥٠٠٠٠ ساعت است  که میتواند طولانی تر از عمر وسیله نقلیه شما باشد .

 

یکی دیگر از مزایای پروژکتورهای LED این است که باعث نور آنها خیره کننده نیست . پروژکنورهای LED  از نظر انرژی بسیار کم مصرف هستند. آنها نسبت به پروژکتورهای هالوژن انرژی کمتری مصرف میکنند و تمام این محسنات با هزینه انجام می شود. چراغ های LED می توانند از هالوژن های از قیمتی گرانتر برخوردار باشند ، اما وقتی در شب از آنها در مسیرهای خارج از جاده استفاده میکنید ، قیمت آن را فراموش خواهید کرد و می توانید از نکات مثبت آن لذت ببرید .

پروژکتورهای زنون یا  HID (با شدت زیاد تخلیه). این چراغهای به عنوان چراغ های زنون شناخته می شوند زیرا در داخل لامپ از یک گاز استفاده می کنند. که با یک قوس الکتریکی بین دو الکترود نور ایجاد می کند . قیمت بالای این نوع آن را در لیست خرید خیلی از آفرود سواران قرار نداده ولی این تنها نکته منفی آنها نیست .

قبل از هر چیز باید دید تفاوت این نوع پروژکتور با مدل هالوژن چیست ؟

 در حقیقت ، چراغ های HID از مدل هالوژن در حدود ٢.٥ برابر قدرت بیشتری نسبت به هالوژن مشابه دارند و  باعث می شود هالوژن ها از این نظر کم نور و نور آنها زرد به نظر برسد و از طرفی برق کمتری میکشند یا آمپر کمتری میطلبند چیزی حدود ٦٠% کمتر . اما یک ایراد وجود دارد . آنها با جریان ولتاژ پایین  کار نمی کنند ، آنها برای تولید نور مورد نیاز ، به یک جرقه و بهتر بگوییم به یک قوس الکتریکی با ولتاژ بالا نیاز دارند که این مسئله وجود ترانسهایی خاص را در کنارشان میطلبد . البته در بیشتر چراغ های HID مدرن ترانس از حالت خارجی بیرون آمده و درون پروژکتورها بصورت یکپارچه ساخته میشوند ولی همین احتیاج به سیستمهای بیشتر درصد خرابی آنها را بخصوص در آفروود از انواع LED بالاتر میبرد . و در خاتمه آخرین ایراد این نوع پروژکتور را میتوان تاخیر در زمان روشن شدن آن دانست بدین معنی که از زمانی که کلید آنها در وضعیت روشن قرار داده میشود تاخیری حدود یک تا یک و نیم ثانیه تا روشن شدن کامل آنها طول میکشد ، برای از بین بردن این نقیصه برخی کمپانی های سازنده پروژکتورهای تلفیقی ساخته اند که از یک رینگ حاشیه ای  LED تشکیل شده و در مرکز آن هالوژن نسب گردیده . باید در نظر داشت که پروژکتورهای HID نسبت به LED ها ارزان تر هستند ، اما گران تر ازپروژکتورهای هالوژن .

انتخاب من بعنوان نویسنده این مقاله LED میباشد که انواع مختلف آن امروزه در بازار موجود است در همین سایت بزودی مقاله دیگری درج خواهیم کرد تا شما در انتخاب LED مناسب راهنمایی کند .