ما را دنبال کنید

کیسه خواب و انواع آن

کیسه خواب

 

 ترجمه : وحید نظری

نکات ضروری

١ ‏. تصمیم بگیریا که پایین ترین درجه حرارتی که ممکن است درسفرهایتان با آن مواجه شوید چقدر است. کیسه خوابی را انتخاب کنید که تا این درجه جوابگوی نیاز شما باشد( برای اینکه خیالتان راحت تر باشد بهتر است کمی پایین تر از این درجه را هم جوابگو باشد).

٢ ‏. کیسه خواب های الیاف مصنوعی ارزان تر و در عین حال شستشوی آنها آسان تر است. این نوع کیسه خواب در زمان خیس شدن عایق بهتری نسبت به کیسه خواب های پر هستند و در عین حال زود تر خشک می شوند.

٣ ‏. کیسه خواب های پر نسبت به وزنشان بازده گرما یی بیشتری دارند، حجم کمتری از کوله را میگیرند و در عین حال نسبت به کیسه خواب های الیاف مصنوعی بادوام تر هستند.

 

٤‏. کیسه خواب های با شکل مومیایی در مقایسه با کیسه خواب های مستطیل شکل عایق بندی بهتری را دارا هستند، این در حالی است که کیسه خواب های مستطیلی به شما فضای بیشتری برای حرکت درون کیسه خواب می دهند، ولی در حین حال به دلیل شکل شان گرمای بیشتری هم به هدرمی رود.

 

٥ ‏. اگر زیر انداز مناسبی در زیر کیسه خواب پهن نکنید نمی توانید انتظار گرمای مناسبی از کیسه خواب داشته باشید برای آنکه بهترین بازده را دریافت کنید از یک مت (زیر انداز) مناسب استفاده کنید.

 

کدام نوع مناسب شماست؟

‏وزن، گرمای، اندازه، هزینه این موارد چیزها یی است که در حین خرید باید به آنها توجه داشته باشید. باید تصمیم بگیرید که کدا میک از مواردأ بالا برای شما مهم تر است این مهم ترین موضوع است زیرا این نکات می توانند نوع کیسه خواب انتخابی شما را عوض کنند.به صورت کلی کیسه خواب هایی که عایق داخلی پیشرفته تر و بهتری در آنها کار شده سبک تر و در عین حال گران تر هستند. انواع کیسه خواب را به طور کلی می توان به دسته های زیر تقسیم کرد.

 

١ . تر یل(Trail‏)

‏این نوع کیسه خواب در زمانی مناسب است که فقط چند روز به جایی می روید ویا اینکه پر شدن فضای کوله پشتی خپلی برایتان مهم نیست. کیسه خواب تریل خوب باید بر اساس اینکه در چه زمانی از سال قصد استفاده از آن را دار ید به اندازه معقول سبک و در ابعاد مناسب باشد. اگر تنها چند روز در سال قصد سفر دار ید میتوانید با انتخاب کیسه خوابی با ابعاد کمی بزرگتر از گرمای بیشتر آن لذت ببرید. در این دسته از کیسه خواب ها معمولا برای اینکه قیمت کمتر باشد از الیاف مصنوعی استفاده می شود.

٢ ‏. ترکینگ (Trekking‏)

‏این نوع کیسه خواب برای سفرهای طولانی تر یعنی سفرهایی که در آن وزن کلی و انداز. کوله پشتی اهمیت بیشتر دارند طراحی شد.اند. در ساخت این دسته از کیسه خواب ها از پر و یا الیاف مصنوعی با کیفیت برای کاهش وزن و اندازه آنها استفاد ‏می شود در عین حال نسبت بازد. گرما یی به وزن در این نوع کیسه خواب بالا است.

٣ ‏. کوهنودی(Mountain):

‏کیسه خواب های کرهنوردی ممکن است مدل های بسیار سبک وزن برای آلپاین باشند یعنی جایی که هدف اصلی این است که وزن و ابعاد در حداقل ممکن باشد. در عین حال این کیسه خواب ها باید توانایی گرم نگاه داشتن فرد را در دماها یی کمتر از ١٥ درجه زیر صفر را هم داشته باشند . اگر قصد دارید از کیسه خواب در دما های فوق العاده پایین و در سفرهای طولانی استفاده کنید استفاده از یک پوشش  استری مانع هدر رفت گرما در درون کیسه خواب، کارایی آن را افزایش می دهد.

پر درمقایسه با الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی

‏تولید الیاف مصنوعی در مقایسه با پر ارزان تراست و در هنگامی که خیس می شود خاصیت عایق بودن خود را در مقایسه با پر بهتر حفظ می کند:

هالوفیبر ( Hollowfiber)

‏مجموعه ایی از فیبرهای پلی استر، ساده ترین نوع الیاف مصنوعی و در عین حال به صورت معقولی بادوام است و شستشوی آن نیز ساده است.

هالوفیبر چهارحفره یی  ( Hollowfiber ٤)

‏بر پایه شکل پایه هالو فیبر است اما به بجای یک حفره. با داشتن ٤ ‏حفره. از مرکز هرفیبر پلی استر، در آن سطح بیشتری برای به دام انداختن (نگاهداشتن) گرما به وجود می آ ید و با وجود ابعاد و وزن کمتر بازده گرما یی بیشتری دارد.

کوالوفیل ٧ (Quallofil ٧)

باز هم نوع پیشرفته تر از هالوفیبر، در این محصول ٧‏حفره در طول هر فیبر وجود دارد که باعث کاهش وزن بیشتر کیسه خواب بدون کم شدن از میزان عایق بودن آن می شود.

میکرولوفت)  (Microloft

‏بعضی سواقع آن را-ام تی آی- می نامنا، این ماده از الیاف بسیار باریک فیبرهای پلی استر میلیکنی که لایه بندی در آم ما به صورت خوبی انجام گرفته تولید می شود این ماد. تولید کنندگان را قادر می سازأ که کیسه خواب هایی با لایه های گرم زیاد تولید نمایند در حالی که حجر و وزن کیسه خواب را به کمترین میزان ممکن برساننا.

پر

‏کیسه خواب های پر به طور کلی نسبت به کیسه خواب های الیاف مصنوعی گرمتر و سبک تر هستند و هنوز هم برای زمستان و سفرهای طولانی یعنی در جایی که وزن و ابعاد اهمیت دارد بهترین به حساب می آیند.

باید در مورد کیسه خواب های پر توجه لازم به عمل آید زیرا در زمانی که مرطوب شوند تا حد بسیار زیادی خاصیت عایق بودن خود را از دست می دهند. شاخصه دیگر کیسه خواب های پر این است که باید برای مجلو گیری از آسیب رسیدن به این نوع کیسه خواب در شستشوی آن دقت زیادی شود. این نوع کیسه خواب در مقایسه با کیسه خواب های با الیاف مصنوعی دوام بیشتری دارند ولی در عین حال گران ترهستند.

 

کیسه خواب پر از لحاظ جنس پر در انواع زیر میباشد.

پر مرغابی:

‏کیفیت کمتری در مقایسه با پر غاز دارد ولی ارزان تر است. پر با حبس کردن هوا در میان کرک هایش باعث به وجود آمدن لایه عایقی از هوا می شود که این هوا با گرمای بدن شما گرم می شود.

پر غاز:

‏عایق بسیار خوبی است و در مقایسه با مقدار برابری از پر مرغا بی ٢٥ ‏درصد گرمای بپشتر را حفظ می کند ( ٢٥ درصد عایق بهتری است).

پر بسیار مرغوب غازهای لوفت ( با قدرت پف کردن زیاد )

‏ابن نوع پر همان پر غاز است اما در حقبفت پر غاز با بهترین کیفیت موجود است که عایق بهتری نسبت به هر دو مورد بالاست و در کیسه خواب های مخصوص سفرهای در سرمای شدید و مسافت های طولانی بعنی در جایی که ابعاد و وزن اهمیت ویژه ای دارد کاربرد دارند.

پر در کیفیت های گوناگونی موجود است. برای نمونه پر غاز ٩٠ درصد که از ٩٠ ‏درصد کرک و ١٠ ‏درصد ساقه پر تشکیل شده است. هر چه نسبت کرک به ساقه بیشتر باشد بر کیفیت بهتری دارد و در نتیجه وزن و حجم کمتری دارد و عایق بهتری است. هر چند کیفیت بالاتر باشد قیمت هم بالاتراست.

جنس رویه کیسه خواب  

‏جنس رویه ای که در ساخت کیسه خواب به کار رفته به گونه ایی طراحی نشده که ضدآب باشد بلکه این پارچه بسیار در انتقال هوای داخل کیسه خواب با خاج موثر عمل می کند تا درون کیسه خواب برای فرد غیر قابل تحمل فگردد. نوع جنس رویه به کار رفته در کیسه خواب هم با قیمت آن رابطه مستقیم دارد.

دسته بندی کیسه خواب ها بر اساس فصل

‏فکرمی کنیم که دسته بندی کیسه خواب ها براساس فصل به چند دلیل می انوانأ بسیار گمراه کننده باثنهد.چرا که تولید کنندگان مختلف از معیاوهای متفاوتی در این مورد استفاد ٠ ‏می کنند و همچنین انحمل افراد مختلف در برابر سرما گوناگون است.به ألایل عنوان شد. ما برای کیسه خواب ها دسته بندی فصلی وسیع تری را قائل می شویم.

کیسه خواب های یک فصل:

‏کیسه خواب ساده و مخصوص فصل تابستان و یا استفاده در محیط سر بسته.

 کیسه خواب های دو فصل:

کیسه خواب های عمومی برای استفاده ازا واخر فصل بهار تا اوایل فصل پائیز.

 کیسه خواب های سه فصل:

‏برای استفاده در سه فصل بهار، تابستان و پائیز و تا دمای صفر درجه و یا کمی زیر صفر.

کیسه خواب های چهار فصل:

‏کیسه خواب های زمستانی برای استفاده در دماهای پائین و در شرایط سخت.

 کیسه خواب های به اضافه چهارفصل:

‏کیسه خواب های تخصصی برای استفاده در شرایط بسیار سرد، این نوع از کیسه خواب ها برای یبشترموارد بیش از حد گرم هستند.

عواملی که دمای شما را درداخل کیسه خواب تحت تاثیرقرارمی دهد

 زمانی که از کیسه خواب استفاده. می کنید تعدادی از عوامل وجود دارد که احساس شخصی شما را در داخل کیسه خواب تحت تاثیر قرار می دهند. این عوامل همان گونه که در ادامه می آ ید می توانن به دو دسته تقسیم شوند:

عوامل فیزیکی شامل:

١. محیط اطراف، شرایط آب و هوایی و ارتفاع: به این معنی که شرایط محیطی که تصمیم دار ید در آن از کیسه خواب استفاده کنید در انتخاب مدل آن نقش بسزایی دارد.

 

‏٢. عایق بندی کیسه خواب از سطح زمین

 تبادل سرما از طریق سطح زیرین کیسه خواب می تواند عاملی تا ثیرگذار در شرایط آب و هوایی سرد باشد. انتخاب زیر انداز مناسب و محل مناسب برای خواب می تواند تاثیر بسیار زیادی در راحتی خواب شما داشته باشد.

 

٣.محافظت در برابر باذهای سرذ

 تنفس و از دست دادن رطوبت بدن از طریق تنفس می تواند در اینکه چقدر در کیسه خواب احساس سرما می کنید موثر باشد.

٤. محل استفاده از کیسه خواب

 در چه فضایی  ‏تصمیم به استفاده ازآن دار ید. محیط باز، چادر یا کلبه. برای مثال سطوح بتونی کمپینگ ها معمولآ از سطوح چوبی داخل کلبه ها در شرایط مساوی سرد تر است.

 

٥. درون کیسه خواب چه چیزی پوشیده اید

 لباس سبک زیر، لباسهای سبک و گرم مخصوص، کاپشن پر کلاه، دستکش، جوراب، سر بند. بدیهی است که پوشیدن جوراب های گرم و کلاه در هوای سرد میتواند به گرم ماندن شما درون کیسه خواب کمک کند و در حقیقت دمای اکستریم(حداقل دمای قابل تحمل درون کیسه خواب) را افزایش  دهد.

٦. خصوصیات کیسه خواب

 طراحی قسمت هود (سرپوش در کیسه خواب). محافظ گردن ، روکش زیپ ها، محفظه قرار گرفتن پا درون کیسه خواب. شکل و  ابعاد کیسه خواب هر یک می توانند در میزان گرمای درون کیسه خواب مواثر باشد.

‏٧.  رطوبت

 در سفرهای کلولانی، ماندن رطوبت درون کیسه خواب می تو´ند کارایی کیسه خواب را کاهش دهد.

عوامل فیزیولوژیکی

‏به یاد داشته باشید که کیسه خواب به خودی خود هیچ گرما یی تولید نمی کند بلکه با حفظ گرمای بدن شما درون کیسه خواب، شما را گرم نگاه می دارد. لذا وضعیت بدنی و فیزولوژیکی شما نیز به عنوان عامل گرما ساز نقش بسیار مهمی در کاربرد کیسه خواب دارد. برخی از این موارد ر به این شرح هستند:

١. سن

 افراد مسن سرما را بیش از افراد جوان حس می کنند. همچنین بچه های کوچک نمی توانند گرمای بدن خود را به خوبی تنظیم و حفظ  کنند بنابر این توصیه میشود برای این افراد از کیسه خاب های با اکستریم پایینتر استفاده شود

٢.  جنسیت

 مردان و زنان احساس متفاوتی در برابر سرما دارند، به طور کلی ‏زنان در برابر سرما حساس تر هستند.

٣. آمادگی بدنی

افرادی که بصورت مداوم در شرایط کمپینگ بسر میبرند نسبت به افرادیکه گه گاه این کار را میکنند بطور کلی مقاومت بیشتری در برابر سرما دارند.

٤. ابعاد بدن و قد

ابعاد بدن و قد افراد میتواند سبب شود که فرد درون کیسه خواب سرما را کمتر یا بیشتر حس کند واضح است که هر چه فضای خالی داخل کیسه خواب کمتر باشد داخل آن نیز گرمتر خواهد بود.

٥. تغذیه مناسب و نوشیدن مایعات به اندازه کافی

این موضوع میتواند سبب تفاوت زیادی گردد. اگر بدن شما آب از دست دهد و یا انکه گرسنه باشید بدن شما نمیتواند دمای مناسب خود را حفظ کند.

٦. خستگی مفرط

از دیگر عواملی است که حفظ دمای مناسب بدن را دچار مشکل میکند.

‏٧.  سلامت عمومی

 شرایط پزشکی مختلفی وجود دارد که ممکن است فرد را نسبت به سرما آسیب پذیرتر کند برای مثال مشکلات مربوط به گردش خون میتواند احساس ما را در مقابل سرما تغییر دهد.

خصوصیات طراحی کیسه خواب

-     شکل

بیشترکیسه خواب های امروزی به شکل مو میایی ودارای هود درقسمت بالا هستند وشکل آنها هر چه به سمت پاها می رود حالت باریک تر به خود میگیرد، این نوع شکل باعث می شود که حداکثر گرما درون کیسه خواب بماند.

-     محافظ شانه ها

عامل دیگریست که با حفظ و پوشش دادن اطراف گردن شما بدون اینکه مزاحمتی برای سر و صورت شما ایجاد کند به اندازه زیادی از هدر رفتن گرما جلوگیری میکند.

زیپ ها

 سبب تبادل هوا و گرما و راحتی دسترسی است، بیشتر تولید کنندگان کیسه خواب ها را با زیپ هایی در چپ یا راست تولید می کنند و این موضمن باعث می شود که بتوان دو کیسه خواب را به هم متصل کرد. اگر راست دست هستید بهتر است کیسه خوابی را بخرید که زیپ آن در سمت چپ است و یا بالعکس.

 

کیسه هایی جهت فشرده تر کردن کیسه خواب

 بیشتر کیسه خواب ها بهمراه خود کیسه هایی را دارند که با استفاده از نوارها و بست های می توان حجم کیسه خواب را به حداقل کاهش داد. در برخی مواقع در صورت نبودن این کیسه همراه کیسه خواب می تو انید آنها را صورت جداگانه تهیه نمایید.

توصیه هایی جهت استفاده هرچه بهتراز کیسه خوابی که خریده اید

اطمینان بیابید که از بهترین زیرانداز موجود در بازار استفاده می کنید. بیشتر راحتی و گرمای شما بستگی به سطحی دارد که کیسه خواب خود را روی آن پهن می کنید.

برخی مواقع اگر کیسه خواب خود را کمی شل تر جمع کنید، می تو انید  وسایل دیگر را آسان تر در اطراف آن درون کوله پشتی جای دهید.

اگر به صورت مداوم از کیسه خواب خود استفاده می کنید، بهتر است از یک آستری (پوششی در درون کیسه خواب) استفاده کنید. در این صورت . کیسه خواب خپلی دیرتر کنیف می شود و در عین حال شستن این آستری بسیار ساده تر است.

 در هنگام شستشوی کیسه خواب خود به ویژه اگر کیسه خواب از جنس پر است دقت بسیاری کنید. معمولأ دستور العمل شستشوی هر کیسه  خواب در هنگام خرید به شما داده می شود. استفاده از مواد شستشو دهنده نامناسب برای شستشو می تواند آسیب زیادی به کیسه خواب شما بزند و از عمر مفید آن بکاهد، پس در این مورد حداکثر دقت لازم را بنمایید.