ما را دنبال کنید

اعداد و حروف نوشته شده بر روی لاستیکها

نویسنده : نورالدین هاشمی

اعداد و حروف نوشته شده بر روی لاستیکها بخصوص لاستیکهای خودروهای دو دیفرانسیل در کاملترین حالت مانند این نمونه ها میباشند :

P225/45R17 91V

LT235/75R15 104/101S/C

T145/70R17 106M

حرف یا حروفی که در ابتدای درج گردیده هر کدام معنای خاصی میدهند

P برای خودروهایی مثل سواری ها ، ون های سبک و حتی مینی ون ها و وانت های سبک مناسب هستند

LT مخصوص Light truck  یا وانت های متوسط برخی SUV ها و کلا خودروهایی با  ظرفیت 4/3 تن

T نشان لاستیکهای موقتی یا زاپاس هستند . لاستیکهایی که برای مسافت کوتاه با لاستیک اصلی جایگزین میشود.

ST نشانه لاستیکهایی مخصوص تریلرها و ماشینهای سنگین وزن میباشند .

سه رقم بعدی نوشته شده روی لاستیک مثل 225 یا 235 که در نمونه های فوق نوشته شده پهنای آن قسمت از لاستیک را که روی زمین قرار میگیرد به میلیمتر نشان میدهد .

بعد از / ارقام نوشته شده بیانگر قدپای دیواره لاستیک است بدین صورت که مثلا در نمونه اول این اندازه به میزان 45 درصد225 میباشد که در این مورد حدود 101 میلیمتر میباشد .

R مخفف رادیال بمعنای لاستیکی است که در آن الیاف پلی استر و تسمه های نایلون برای مقاومت آن بکارگرفته شده . ممکن است شما حروف ST یا BTرا هم در برخی لاستیکها مشاهده کنید که برای کامیونت ها و یا خودروهای سنگین استفاده میشود و به معنای Steel Beltedیا Base Belted که به معنی "در ساخت آن تسمه های فلزی بکار رفته شده" میباشد

دو رقم بعدی مقدار قطر دایره درونی لاستیک یعنی محل قرارگرفتن رینگ را با واحد اینچ نشان میدهد مثلا در نمونه اول رینگ این لاستیک 17 اینچ میباشد .

رقمهای بعدی که با فاصله در نمونه های بالا نوشته شده ثابتی است که میزان تحمل وزن را نشان میدهد که به آن Loud Capacity میگویند . مثلا در مورد اول  91 معادل 1356 پوند یا 615 کیلوگرم است این واحد جدول مخصوص خود را دارد و بهیچ وجه بمعنای 910 کیلوگرم نیست . (  load capacity chart را جستجو کنید )

حروف بعدی متل v در نمونه اول کد نشان دهنده سرعت لاستیک است که ماکزیمم سرعتی را لاستیک برای آن طراحی شده مشخص میکند مثلا :

Q تا ماکسیمم سرعت 160 کسلومتر در ساعت

S تا ماکسیمم سرعت 180 کیلومتر در ساعت

U تا ماکسیمم سرعت 200 کیلومتر در ساعت

H تا ماکسیمم سرعت 210 کیلومتر در ساعت

یکسری اعداد و ارقام هم هست که آنها را میتوانید در روی دیواره لاستیک نزدیک به رینگ پیدا کنید که بطور مثال : DOT CC9L 1607 نوشته شده

DOT استاندارد وزارت حمل و نقل آمریکا میباشد

CC9L الگوی داخلی کارخانه سازنده

16 منظور سال 2016 و 07 یعنی هفته هفتم سال میباشد .

در برخی لاستیکها بنا به نوع عاج لاستیک جهت قرارگرفتن آن بر روی رینگ هم مهم میباشد که با فلش و کلمه Rotation  مشخص گردیده .