ما را دنبال کنید

بیش از هزار پرنده مهاجر در میانکاله از بین رفتند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): طی روزهای اخیر تعداد زیادی از پرندگان مهاجر زمستان‌گذران در پناهگاه حیات وحش میانکاله از بین رفته‌اند.

آمار تلفات بالا موجب شده تا به درخواست محیط زیست، اداره کل دامپزشکی مازندران وارد عمل شده و کارشناسان این سازمان ضمن معدوم سازی لاشه پرندگان نسبت به نمونه برداری جهت تعیین عامل مرگ‌و‌میر اقدام نموده اند.

در حال حاضر تالاب میانکاله در بایکوت خبری قرار گرفته و به عکاسان و خبرنگاران اجازه ورود به محدوده تالاب داده نمی‌شود اما بر اساس شنیده‌های خبرنگار دیده‌بان محیط زیست، هزاران عدد انواع پرندگان مهاجر و عمدتا از گونه‌های چنگر، فلامینگو، کشیم و اردک از بین رفته‌اند.

علت دقیق مرگ‌ومیر پرندگان هنوز از سوی سازمان دامپزشکی اعلام نشده اما به احتمال بسیار زیاد ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عامل تلفات اخیر می‌باشد.

سازمان حفاظت محیط زیست که همواره و به‌خصوص در دوره جدید مدیریت این سازمان علاقه وافری به صدور پروانه شکار اندک حیات وحش کشور به شکل قانونی دارد به توصیه کارشناسان در ابتدای فصل پاییز مبنی بر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان توجهی نکرده و نسبت به صدور پروانه شکار پرندگان وحشی در بسیاری از استان‌ها از جمله مازندران اقدام نمود.

با مشاهده تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله، مسئولان محیط زیست مازنداران اعلام کرده‌اند شکار پرندگان وحشی در شرق این استان ممنوع می‌باشد.