ما را دنبال کنید

چه ظرفیت وینچی برای خودروی ما مناسب است

 

حداقل ظرفیت وینچی که میتوانید بر روی خودروی خود نصب کنید بسته به وزن خودروی شما محاسبه میگردد به این معنا که وزن خودروی شما ضرب در ١.٥ حداقل ظرفیت وینچ مناسب برای خودروی شما را نشان میدهد . مثلا اگر وزن خالص خودروی شما ٢ تن میباشد ٢ ضربدر ١.٥ برابر ٣ تن است یعنی حداقل توان وینچ مناسب برای خودروی شما باید ٣ تن باشد که معمولا آن را با واحد پوند نشان داده و بر روی وینچها مینویسند ( هر پوند حدود 450 گرم است )

 پس وینج ٦٠٠٠ توانی برای کشش٦٠٠٠ پاوند یا ٢.٧ تن را دارد ولی این اطلاعات کافی نیست .

١- قدرت نوشته شده بر روی وینچ میزان توان آنرا برای کشیدن وزنه ای روی چهار چرخ در زاویه ٣٠ درجه نشان میدهد پس هر شرایطی که نیروی اضافی به این سیستم وارد کند توان بیشتری میطلبد که بسته به توان وینچ و انتخاب مناسب آنرا دارد . پس با دانستن این موضوع از فشار بیش از حد که موجب معیوب شدن کلاچ وینچ ، گیربکس آن و یا موتور آن در نوع برقی میباشد جلوگیری کنیم .

٢- اگر فرض کنیم مقدار کابل بسته شده بر روی قرقره وینچ را بصورت منظم چهار ردیف روی هم در نظر بگیریم ، به ازای باز شدن کابل وینچ در هر ردیف بدلیل کم شدن قطر قرقره بین ١٣ تا ١٦ درصد بسته به قطر کابل از توان کشش وینچ کم میشود، پس توان کشش وینچ در فاصله ١٥ متری دستگاه کمتر از فاصله ٦ متری آن میباشد .

٣- برای سالم ماندن و جلوگیری از فرسودگی زودرس وینچ و یا سوختن الکتروموتور آن باید به دمای موتور آن توجه داشت و با کارکرد طولانی موجب داغ شدن بیش از حد آن نشده و در صورت نیاز با مکث در بین کار باعث خنک شدن موتور آن شد. زمان مناسب برای کار مداوم با وینچ یک و نیم دقیقه توصیه شده و پس از آن باید مکث کرد تا خنک شود ، در برخی ار وینچها نمایشگری وجود دارد که این زمان را اطلاع میدهد.

٤- در صورتیکه کابل وینچ با زاویه بیش از حد به سمت طرفین کشیده شود از توان کشش وینچ کاسته و در صورت زیاد بودن نیروی وارده میتواند باعث انحراف شاسی خودرو و بهم خوردن تنظیمات جلوبندی خودرو گردد .  برای اینکار از اهرم های  مخصوص اینکار استفاده کنید .

٥- چگونگی نصب وینچ بر روی خودرو از نکات بسیار مهم و حساس است ، چنانچه از سپرهای استاندارد آهنی و مخصوص آفرود استفاده میکنید آنها برای نصب وینچ تجهیز شده اند و آمادگی لازم را دارند و فقط کافیست وینچ درمحل تعیین شده نصب گردد ولی اگر مایلید از سپرهایی که توسط سازندگان داخلی ساخته میشود و یا پایه هاییکه توسط این سازندگان جهت نصب وینچ در پشت سپر فابریک خودرو ساخته شده استفاده کنید حتما با افراد مجرب و با دانش فنی در این زمینه مشورت نمایید از جوش سینی یا محل قرار گیری وینچ بین یا روی شاسی بپرهیزید . میتوان آنرا با بولت های بلند و مناسب نصب کرد . برای ساختن آن از ورق آهن با ضخامت مناسب و طراحی درست و حساب شده استفاده کنید عدم رعایت موارد فوق میتواند موجب کنده شدن پایه وینچ هنگام اعمال فشار ( بسیار خطرناک ) و یا تابیدن شاسی خودرو ، آسیب به جلوبند و سیستم فرمان خودرو گردد .

با اطلاع و دانش کافی و صحیح ، سالم ، راحت ، کم هزینه و درست از رانندگی آفرود لذت ببریم